Reklama:

Liczby istotne dla zdrowia

Informacja prasowa Dobre-Serce.pl

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Liczby istotne dla zdrowia

ojoimages

Serce

Każdy moment jest dobry, aby zadbać o swoje zdrowie. Raz do roku powinniśmy zrobić sobie okresowe badania i sprawdzić, w jakim stanie jest nasz organizm. Czy nic nam nie dolega, czy nie czai się w nas jakaś choroba, którą już na wczesnym etapie możemy wyleczyć. Niektóre przewlekłe schorzenia mogą nie dawać na początku czytelnych sygnałów, a mają groźne powikłania. Na przykład nadciśnienie tętnicze, mające także postać oporną na farmakoterapię – nieleczone – zwiększa ryzyko udaru mózgu, chorób serca i nerek.

Reklama:

Kolejną wartością diagnostyczną, którą należy znać, jest poziom cholesterolu. Stężenie cholesterolu całkowitego na poziomie 190 mg/dl uznaje się za normę. Ważna jest również frakcja cholesterolu – LDL, norma u osoby zdrowej to do ok. 115 mg/dl. Z kolei w przypadku frakcji HDL (tzw. dobry cholesterol) poziom u zdrowej kobiety powinien wynosić nie mniej niż ok. 45 mg/dl, a u mężczyzny nie mniej niż 40 mg/dl. Poziom trójglicerydów: norma to do ok. 150mg/dl. Wyniki poziomu cholesterolu najlepiej jest skonsultować z lekarzem, który dokładnie określi, czy nasze badania w odniesieniu do naszej kondycji zdrowotnej są prawidłowe, a jeśli tak nie będzie, to da właściwe zalecenia i lekarstwa. Standardowo zdrowy człowiek badanie cholesterolu powinien wykonać raz na 3 lata, a w indywidualnych przypadkach lekarz może zlecić taką diagnostykę częściej.

Kolejną liczbą ważną dla zdrowia jest poziom cukru (stężenie glukozy) we krwi. Badanie pomaga zdiagnozować niewykrytą cukrzycę. Cukrzycę rozpoznaje się, kiedy poziom stężenia glukozy we krwi na czczo jest wyższy niż 126 mg/dl. Stężenie glukozy poniżej 55 mg/dl oznacza hipoglikemię (niedocukrzenie). Interpretacja pomiarów wymaga konsultacji lekarza, ponieważ wyniki badania należy odnieść do stanu zdrowia i wieku konkretnej osoby.

Poziom cukru we krwi badajmy co rok. Kolejne badania, morfologia (podstawowe badanie krwi) i OB (pomaga sprawdzić, czy w organizmie istnieje stan zapalny) oraz badanie moczu, powinny być przeprowadzone raz do roku. Wyniki uzyskane z diagnostyki: ciśnienia, cholesterolu, cukru, morfologii i OB to liczby istotne dla zdrowia, na podstawie których możemy ocenić naszą kondycję, bądź wykryć ewentualne choroby. Dlatego powinniśmy pamiętać, aby raz w roku zaktualizować te pomiary. To niewielki wysiłek, dzięki któremu możemy skutecznie zadbać o to, aby kolejny rok nie zaskoczył nas niemiłymi niespodziankami.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Porada
Czy jak się bierze lek Lamitrin można też wziąć tramala na ból kręgosłupa
polineuropatia
Szukam dobrej rehabilitacji neurologicznej w Warszawie mam 84 lata cierpię na zaostrzenie polineuropatii nóg
Udar, stan wegetatywny
Nie wiem w sumie, czego od Was oczekuje, ale może ktoś pomoże mi, jak żyć dalej pozyskuje traumie… Moja mama, 58lat, wylądowała w szpitalu 18.11.2023. Okazało się, że ma rozległe zapalenie płuc i...
brak czucia w nogach
dzien dobry, ojciec mial operacje kregoslupa(wymiana 2 kregow szyjnych). niestety po operacji nie ma czucia w nogach. czeka w szpitalu(Gdansk) na rehabilitacje w osrodku w Tczewie. czy mozecie ew. po...
gość
Forum: Padaczka
cenobamt
cześć wszystkim biorę cenobamt ponieważ po topamaksie dostałam jaskry ale ontozry powoduje straszne tycie.nie ma tego nigdzie napisanego w ostrzeżeniach,śpionczkę i zawroty głowy pamietajcie!!!!!
gość
Forum: Padaczka
Zmiany zachowania
Hej czy wasze dzieci mają zaburzeniami zachowania np. agresja , problemy z ubiorem , zmienny nastrój.Dziewczynka przyjmuje vetire .
Reklama:
Reklama: