Reklama:

Laseroterapia w leczeniu bólu

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Laseroterapia w leczeniu bólu

shutterstock

Lekarze

Innowacyjną metodą leczenia bólu, która już od dłuższego czasu cieszy się dużą skutecznością - jest laseroterapia. Procedura tej formy terapii polega na wykorzystywaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz biostymulującym - właściwości skupionej wiązki światła. Leczenie laserem charakteryzuje się przede wszystkim efektywnością, ponadto jest szybkie i bezbolesne.

Reklama:

Laseroterapię dzielimy na monoterapię (leczenie oparte tylko i wyłącznie na samym świetle lasera) oraz terapię skojarzeniową (leczenie laserem wsparte pomocą m.in. fizykoterapii).

Czym jest laseroterapia

Laseroterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, mająca zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji, ortopedii oraz fizykoterapii - gdzie wykorzystywana jest energia w zakresie podczerwieni, zapewniając tym samym miejscową stymulację tkanki biologicznej.

Laseroterapia odżywia i regeneruje komórki, pobudza produkcję kolagenu, zaopatruje tkanki w tlen, stymuluje mechanizmy naprawcze.

Terapia przeciwbólowa przeprowadzana za pomocą lasera odbywa się na zasadzie podania określonej ilości dawki energii świetlnej do miejsc, które poddane zostały zabiegowi.

Ważne! Zabieg jest bezpieczny i nie powoduje powikłań.  

W leczeniu bólu przy pomocy lasera wykorzystywany jest laser biostymulacyjny (charakteryzuje się niską mocą). Ten rodzaj terapii pobudza tkanki do regeneracji, wpływa na przyśpieszenie przemiany materii a co najważniejsze - likwiduje uciążliwy ból.

Sprawdza się w:

  • bólach mięśni,
  • nerwobólach,
  • powikłaniach będących następstwem złamania bądź skręcenia,
  • stanach zapalnych.

Ważne! Biostymulacja wpływa na przyśpieszenie odbudowy komórkowej a tym samym szybszej regeneracji organizmu.

Laseroterapię można rozpocząć dopiero po rozpoznaniu przypadłości przez specjalistę, który następnie dobierze odpowiednią terapię przeciwbólową.

Ważne! Zarówno moc, jaką emituje światło lasera, jego rodzaj a także częstotliwość - dobierana jest do każdego pacjenta w sposób indywidualny. 

fot. shutterstock

Rodzaje terapii

Lecznicze właściwości skupionej wiązki światła, jaką emituje laser wykorzystuje się w różny sposób:

Laseroterapia prysznicowa - stosowana jest do pobudzania dużych obszarów ciała. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi (stosowana m.in. w leczeniu schorzeń na tle zwyrodnieniowym, przyśpieszająca proces gojenia się ran).

Laseroterapia punktowa - lecznicze światło emitowane jest na konkretne obszary (m.in. choroby zwyrodnieniowe narządów ruchu).

Laseroterapia skaner - za pomocą zastosowanego skanera wiązka światła laserowego trafia równomiernie na cały obszar, który poddawany jest terapii (naświetlany zostaje większy rejon ciała).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Problemy z sexem
Choruje na SM 30 lat, do tej pory, nie miałem problemów,z sexem, od jakiegoś czasu widzę, że na pobudzenie, do sexu, nie pomagają już tabletki, a nawet masturbacja, nie jest taka sama, nie podnieca m...
uraz czaszkowomózgowy uraz aksonalny
Witam mam pytanie moze ktoś podpowie córka 3 lata temu miala wypadek komunikacyjny doznala urazu aksonalnego .Po miesiącu wybudzona farmakologicznie ale bez kontaktu po 5 miesiącach nastąpił przełom...
Pęknięcie tętniaka
Cześć witam wszystkich którzy są po lub przed tymi strasznymi wydarzeniami jakim jest pęknięcie tętniaka.Moja mama 52 lata wtedy rok 2021.Czynna zawodowo jak i rodzinnie kobieta nigdy nie będąca w sz...
Porada
Czy jak się bierze lek Lamitrin można też wziąć tramala na ból kręgosłupa
polineuropatia
Szukam dobrej rehabilitacji neurologicznej w Warszawie mam 84 lata cierpię na zaostrzenie polineuropatii nóg
Udar, stan wegetatywny
Nie wiem w sumie, czego od Was oczekuje, ale może ktoś pomoże mi, jak żyć dalej pozyskuje traumie… Moja mama, 58lat, wylądowała w szpitalu 18.11.2023. Okazało się, że ma rozległe zapalenie płuc i...
Reklama:
Reklama: