Zaloguj
Reklama

Codzienne życie chorych na epilepsję

Autor/autorzy opracowania:

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Codzienne życie chorych  na epilepsję
Fot. ojoimages
(4)

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W Polsce liczba chorych sięga 400 tysięcy. Polega na chwilowym zaburzeniu funkcji grupy komórek nerwowych, skupionych w określonej części mózgu, doprowadzając do wystąpienia napadu. Dochodzi do zakłóceń w przekazywaniu impulsów i wyładowania. Mogą one rozpoczynać się w różnych częściach mózgu, najczęściej dotyczą płatów skroniowych i czołowych, rzadziej potylicznych i ciemieniowych.

Jak objawia się epilepsja ?
 
 W zależności od obszaru mózgu w jakim znajduje się ognisko padaczkowe, objawy napadu wyglądają różnie. W napadach uogólnionych, czyli takich które rozpoczynają się w obu półkulach mózgu, najczęściej pojawia się utrata przytomności i napięcie wszystkich mięśni ciała. Chory odgina głowę do tyłu, wypręża nogi i ręce, ma problemy z oddychaniem, pojawiają się drgawki. Napady ogniskowe natomiast charakteryzują się chwilową utratą świadomości, nie ma drgawek i wzmożonego napięcia.
 
Co może wywołać napad ?
 
Napady mogą być prowokowane przez:
 
- nadmierny stres i brak snu
- emocje
- duży wysiłek fizyczny
- alkohol
- błyski światła
- wahania hormonalne
 
Codzienne problemy chorych z padaczką
 
Pacjent z padaczką, z powodu występowania napadów zazwyczaj zmaga się z poczuciem niesprawiedliwości, głównie w wyniku ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym i fizycznym. Dodatkowym obciążeniem są nieprzyjemne reakcje ze strony otoczenia. Najlepszą metodą walki ze stygmatyzacją jest ujawnienie choroby i przede wszystkim jej skuteczne leczenie.
 
(4)
Reklama
Komentarze