Serwisy Medforum

Reklama

Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć

Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć
Fot. Ojoimages
(3)

Ból pleców to ból, napięcie lub sztywność mięśni okolicy okołokręgosłupowej, często z towarzyszącym promieniowaniem bólu wzdłuż kończyny. Najczęstsze są dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Do występowania tych dolegliwości usposabiają wady wrodzone kręgosłupa, zaburzenia postawy, ciężka praca fizyczna (w tym z użyciem maszyn wywołujących wibracje), uczestnictwo w wypadku drogowym, dźwiganie ciężarów, nadwaga, siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej oraz związane z tym osłabienie mięśni oraz więzadeł kręgosłupa.

Objawy i przebieg

Ból, uczucie nadmiernego napięcia mięśni oraz bólowe ograniczenie ruchomości kręgosłupa, problemy z poruszaniem się to podstawowe objawy. Najczęściej przebieg choroby ma charakter samoograniczający się. Statystycznie poprawa po tygodniu występuje u około 50% chorych, po miesiącu u 75%, po 6 miesiącach u 95% chorych. Niestety, w większości przypadków dolegliwości mają charakter nawrotowy, wystąpią powtórnie w ciągu roku u 50-80% pacjentów. Pozostałe 5-7% chorych będzie miało przetrwałe objawy, które przejdą w ból przewlekły.

 

Zgłoś się do lekarza, gdy…

Czasem przyczyną bólów pleców są poważne schorzenia, wymagające szybkiej diagnostyki, intensywnego leczenia bądź nawet interwencji chirurgicznej (ortopedycznej lub neurochirurgicznej). Niepokój powinny budzić bóle pleców rozpoczynające się przed 20 lub po 50 roku życia, nieustępujące pod wpływem zmian pozycji, towarzyszące bóle w klatce piersiowej, pojawienie się dolegliwości po urazie, utrzymująca się gorączka bez uchwytnej przyczyny, spadek masy ciała w ostatnich tygodniach, deformacje kręgosłupa. Szczególną troską powinni być otoczeni chorzy z poważnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi oraz ci, u których rozpoznano chorobę nowotworową oraz którzy przyjmowali sterydy lub leki immunosupresyjne. Pojawienie się kłopotów z oddawaniem moczu i/lub stolca, zaburzeń chodu wynikających z osłabienia siły kończyn oraz zaburzeń czucia uzasadnia natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza.

 

Zapobieganie dolegliwościom

Wbrew pozorom mamy ogromny wpływ na pojawienie się bólów pleców. Aby ich uniknąć trzeba być aktywnym ruchowo, świadomie wzmacniać mięśnie brzucha i grzbietu przez codzienną gimnastykę, walczyć z nadwagą i paleniem tytoniu, unikać prac związanych ze schylaniem się, dźwiganiem i wibracjami, szczególnie nagłych ruchów zgięciowych i zgięciowo-rotacyjnych kręgosłupa.

 

fot. pantherstock

 

Jeśli większość dnia spędzamy siedząc bądź stojąc, powinniśmy robić krótkie przerwy na gimnastykę.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

 • dr n.med. Ewa Krzystanek

Reklama

Komentarze

 • 24-11-2014 12:38:48

  Mnie leczył prof. Mariusz Posłuszny (właściciel kliniki). Świetne podejście do pacjenta, profesjonalna opieka, widać, że ma ogromne doświadczenie.

 • 23-10-2014 10:54:49

  u kogo byliscie w kreg clinic? mozesz polecic kogos z nazwiska?

 • 19-10-2014 21:33:43

  Ja co prawda nie z Warszawy ale z Poznania Powiem wam, że miałam taki problem z moim mężem. Bolały go plecy w dolnej części kręgosłupa i ból odchodził na lewy bok. Śmiał się śmiał i okazało się, że wypadł mu kręg. Na szczęście poustawiali go jak trzeba w klinice Kręg-Clinic, wiec jak cos, to polecam

 • 17-10-2014 08:13:02

  Ja polecam udać się do dobrego fizjoterapeuty albo ostopaty, we Wrocławiu mogę polecić Jakuba Durczak

 • Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  16-09-2014 16:30:24

  Jeśli jednak profilaktyka nie przyniesie spodziewanych rezultatów, gdyż będzie już na nią za późno, pomocny będzie dobry lekarz. W Warszawie warto udać się do neurochirurga, Mariusza Głowackiego, który przyjmuje w Szpitalu św. Elżbiety.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/iStock_000009437937Medium_800x600_neuro-W300H200.jpgFot. medforumCo nowego przygotowaliśmy w...
Grupy tematyczneAby jeszcze lepiej prezentować treści tworzone...
Twoja sugestia