Serwisy Medforum
Reklama

Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć

Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć
Fot. Ojoimages
(3)

Ból pleców to ból, napięcie lub sztywność mięśni okolicy okołokręgosłupowej, często z towarzyszącym promieniowaniem bólu wzdłuż kończyny. Najczęstsze są dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Do występowania tych dolegliwości usposabiają wady wrodzone kręgosłupa, zaburzenia postawy, ciężka praca fizyczna (w tym z użyciem maszyn wywołujących wibracje), uczestnictwo w wypadku drogowym, dźwiganie ciężarów, nadwaga, siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej oraz związane z tym osłabienie mięśni oraz więzadeł kręgosłupa.

Objawy i przebieg

Ból, uczucie nadmiernego napięcia mięśni oraz bólowe ograniczenie ruchomości kręgosłupa, problemy z poruszaniem się to podstawowe objawy. Najczęściej przebieg choroby ma charakter samoograniczający się. Statystycznie poprawa po tygodniu występuje u około 50% chorych, po miesiącu u 75%, po 6 miesiącach u 95% chorych. Niestety, w większości przypadków dolegliwości mają charakter nawrotowy, wystąpią powtórnie w ciągu roku u 50-80% pacjentów. Pozostałe 5-7% chorych będzie miało przetrwałe objawy, które przejdą w ból przewlekły.

 

Zgłoś się do lekarza, gdy…

Czasem przyczyną bólów pleców są poważne schorzenia, wymagające szybkiej diagnostyki, intensywnego leczenia bądź nawet interwencji chirurgicznej (ortopedycznej lub neurochirurgicznej). Niepokój powinny budzić bóle pleców rozpoczynające się przed 20 lub po 50 roku życia, nieustępujące pod wpływem zmian pozycji, towarzyszące bóle w klatce piersiowej, pojawienie się dolegliwości po urazie, utrzymująca się gorączka bez uchwytnej przyczyny, spadek masy ciała w ostatnich tygodniach, deformacje kręgosłupa. Szczególną troską powinni być otoczeni chorzy z poważnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi oraz ci, u których rozpoznano chorobę nowotworową oraz którzy przyjmowali sterydy lub leki immunosupresyjne. Pojawienie się kłopotów z oddawaniem moczu i/lub stolca, zaburzeń chodu wynikających z osłabienia siły kończyn oraz zaburzeń czucia uzasadnia natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza.

 

Zapobieganie dolegliwościom

Wbrew pozorom mamy ogromny wpływ na pojawienie się bólów pleców. Aby ich uniknąć trzeba być aktywnym ruchowo, świadomie wzmacniać mięśnie brzucha i grzbietu przez codzienną gimnastykę, walczyć z nadwagą i paleniem tytoniu, unikać prac związanych ze schylaniem się, dźwiganiem i wibracjami, szczególnie nagłych ruchów zgięciowych i zgięciowo-rotacyjnych kręgosłupa.

 

fot. pantherstock

 

Jeśli większość dnia spędzamy siedząc bądź stojąc, powinniśmy robić krótkie przerwy na gimnastykę.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  02-09-2015 17:04:29

  nie chcę Cię zaskakiwać ale moja kolezanka nietypowo miała silne bóle kręgosłupa na samym początku ciąży... lekarz kiedy ją potwierdził powiedział, że rzadko ale czasami tak bywa... może warto to sprawdzić jakie są ewentualne wczesne objawy ciąży i skonsultować z lekarzem

 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  26-08-2015 11:54:20

  Ja uważam, że w terapii kręgosłupa równie istotną rolę co ruch, odgrywa jakościowy wypoczynek. Ważnym jego elementem jest miejsce, w którym śpimy - nie może to być składana sofa, wersalka czy inny wynalazek. Kiedy ma się problemy z kręgosłupem lub chce się ich uniknąć w przyszłości, należy wręcz sypiać na dobrej jakości materacu. W naszej pracowni testowaliśmy przeróżne materiały i najlepiej sprawdza się pianka wykorzystywana do produkcji materaców Viscotherapy Art Medic. Te właśnie materace i poduszki ortopedyczne polecamy naszym pacjentom -są one, jak wspomniałem - bardzo ważną częścią terapii kręgosłupa.

 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  25-08-2015 13:22:05

  też kiedyś miałem problem z bólem pleców ale od roku od kiedy mam łóżko masujące hotstone bóle zaczęły ustępować a teraz już w ogóle nie mam problemów z plecami. Wiem że to nie jest tanie ale naprawdę działa.

 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  12-08-2015 17:05:22

  To jest zapalenie nerwu kulszowego, potocznie nazywa sie rwa kulszowa.
  Ja juz cierpie 4 miesiace, ale nie moge brac zwolnienia lekarskiego, musze pracowac, biore tylko leki na usmierzenie bolu, kuleje przy chodzeniu, rano po nocy jest calkiem znosnie, lecz po kilku godzinach chodzenia bol nasila sie, boli noga od biodra do stopy, makabra.
  Kaza rozciagac, robic cwiczenia tzw . streatching . Sprobuj.
  Poloz sie na plaskim, zegnij noge w kolanie I wyprostuj, powtarzaj, wiem ze to boli, podciagaj taka zgieta noge jak tylko mozesz najwyzej, do brody
  .Drugie cwiczenie, zgieta noge / mozesz trzymac ja dla wygody/, przeginaj w jedna strone /w bok/, nastepnie w druga strone, przeciwna, I takie cwiczenia trzeba robic kilka razy dziennie. Mnie dopiero kilka dni temu lekarz kazal tak cwiczyc. Rehabilitant to samo bedzie robic, sama tez sobie pomoz.

 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  12-08-2015 14:56:50

  Witam,
  Od dwoch miesiecy boli mnie cos w okolicy kregoslupa ledzwiowego. Bol jest odczuwalny rowniez w kolanie oraz czasem udo i lydka az do zewnetrznej kostki. Mialam rezonans i ponizej sa wyniki:

  Splycenie fizjologicznej lordozy ledzwiowej. lewowypukla skolioza odcinka L. Zachowany drobny krazek S1/S2. Wysokosc trzonow zachowana, wymiar strzalkowy ograniczen kostnych kanalu kregowego w normie. Sygnal struktury kostnej w normie. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych L3/L4,L4/L5,L5/S1, bez istotnego przewezeenia otworow miedzykregowych, bez kolizji z nerwami. Kanal kregowy bez stenozy. Sygnal pozostalych krazkow w normie. Stozek koncowy rdzenia kregowego widoczny na poziomie Th12/L1, sygnal stozka w badaniu przegladowym w normie. Miesnie przykregoslupowe z cechami zaniku w czesciach glebokich w odcinku L4-S1.Obrzek wiezadel miedzykolcowych w odcinku L3-S1. Obrzek tkanki podskornej okolicy L/S.

  w zeszlym tygodniu bol ustapil po zazywaniu sirdalut i dicloberl jednak po jednym dnu odstawienia lekow powrocil z podwojna sila- cala noga mnie rozrywala z bolu. Mam przepisana rehabilitacje jednak troche sie boje bo bol wzrasta po kazdej aktywnosci fizycznej (nawet dluzszym chodzeniu, plywaniu, nie mowiac o brzuszkach)
  Co moze powodowac zanik tego miesnia oraz obrzek? Od czego wogole ten bol moze byc skoro nie ma usicku na nerw?

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/pierwsza_pomoc_panthermedia_a27667303-W300H200.jpgFot. medforumPierwsza pomoc przy zasłabnięciu
Wielu z nas, z własnego doświadczenia, wie czym jest zasłabnięcie....