Serwisy Medforum
Reklama

Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć

Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć
Fot. Ojoimages
(3)

Ból pleców to ból, napięcie lub sztywność mięśni okolicy okołokręgosłupowej, często z towarzyszącym promieniowaniem bólu wzdłuż kończyny. Najczęstsze są dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Do występowania tych dolegliwości usposabiają wady wrodzone kręgosłupa, zaburzenia postawy, ciężka praca fizyczna (w tym z użyciem maszyn wywołujących wibracje), uczestnictwo w wypadku drogowym, dźwiganie ciężarów, nadwaga, siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej oraz związane z tym osłabienie mięśni oraz więzadeł kręgosłupa.

Objawy i przebieg

Ból, uczucie nadmiernego napięcia mięśni oraz bólowe ograniczenie ruchomości kręgosłupa, problemy z poruszaniem się to podstawowe objawy. Najczęściej przebieg choroby ma charakter samoograniczający się. Statystycznie poprawa po tygodniu występuje u około 50% chorych, po miesiącu u 75%, po 6 miesiącach u 95% chorych. Niestety, w większości przypadków dolegliwości mają charakter nawrotowy, wystąpią powtórnie w ciągu roku u 50-80% pacjentów. Pozostałe 5-7% chorych będzie miało przetrwałe objawy, które przejdą w ból przewlekły.

 

Zgłoś się do lekarza, gdy…

Czasem przyczyną bólów pleców są poważne schorzenia, wymagające szybkiej diagnostyki, intensywnego leczenia bądź nawet interwencji chirurgicznej (ortopedycznej lub neurochirurgicznej). Niepokój powinny budzić bóle pleców rozpoczynające się przed 20 lub po 50 roku życia, nieustępujące pod wpływem zmian pozycji, towarzyszące bóle w klatce piersiowej, pojawienie się dolegliwości po urazie, utrzymująca się gorączka bez uchwytnej przyczyny, spadek masy ciała w ostatnich tygodniach, deformacje kręgosłupa. Szczególną troską powinni być otoczeni chorzy z poważnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi oraz ci, u których rozpoznano chorobę nowotworową oraz którzy przyjmowali sterydy lub leki immunosupresyjne. Pojawienie się kłopotów z oddawaniem moczu i/lub stolca, zaburzeń chodu wynikających z osłabienia siły kończyn oraz zaburzeń czucia uzasadnia natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza.

 

Zapobieganie dolegliwościom

Wbrew pozorom mamy ogromny wpływ na pojawienie się bólów pleców. Aby ich uniknąć trzeba być aktywnym ruchowo, świadomie wzmacniać mięśnie brzucha i grzbietu przez codzienną gimnastykę, walczyć z nadwagą i paleniem tytoniu, unikać prac związanych ze schylaniem się, dźwiganiem i wibracjami, szczególnie nagłych ruchów zgięciowych i zgięciowo-rotacyjnych kręgosłupa.

 

fot. pantherstock

 

Jeśli większość dnia spędzamy siedząc bądź stojąc, powinniśmy robić krótkie przerwy na gimnastykę.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  17-07-2015 13:55:28

  ja też bardzo długo się męczyłam z mocnymi kłuciami i łamaniem ale okazało się, że dyski mi się powysuwały w bardzo dziwny sposób i jak się okazało wystarczyła tylko rehabilitacja trochę basenu i pomogło. Jeśli szukacie pomocy to zdecydowanie w tym ośrodku ją znajdziecie www.rexmedica.pl/kontakt

 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  29-04-2015 20:57:16

  Ja miałam taki ból pleców, że myślałam że coś mi się dzieje poważnego- miałam taki ucisk mięśni w karku, że drętwiały mi ręce i miałam uczucie takiej "drewnianej" głowy u podstawy. Lekarz polecił mi masaże (ale na nie się długo czekało) lub te wałki z www.blackroll.com.pl/ do masażu kręgoslupa ale też doraźnie tych miejsc, które drętwieją. Wiadomo, że to nie jest lekarstwo więc raczej polecił jako ciekawostkę niż zalecenie ale zakupiłam te wałki i rzeczywiście czuję różnicę - mięśnie stopniowo, nie od razu, robiły się coraz luźniejsze i w końcu ten ból się zredukował, czuję się wręcz lżejsza.

 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  Początkujący
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  14-04-2015 21:28:54

  Może zamiast brać tabletki to poćwiczyć? Tylko no trzeba uważać, aby ćwiczenia były właściwe. Jakie ogólne ćwiczenia na kręgosłup możecie mi doradzić?

 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  14-04-2015 21:18:07

  Witam jestem studentką 3 roku fizjoterapii.Bardzo proszę o wypełnienie ankiety.Z góry bardzo dziękuje
  http://goo.gl/forms/3kz35YV6gg

  Wpływ masażu na ból.
  goo.gl.

 • Bóle pleców – co powinieneś wiedzieć..
  07-03-2015 21:29:57

  Masz dosyć uporczywego bólu? Pozbądź się go za pomocą plastrów PowerStrips™. To ultra-cienki zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków w USA (FDA) środek medyczny pierwszej klasy, który po naklejeniu na skórę ściśle do niej przylega, dzięki czemu przynosi ulgę, uśmierza ból, usuwa toksyny z organizmu oraz przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji skóry zapewniając jej zdrowy wygląd. Efekty są niesamowite!!!
  Jeśli jesteś zainteresowany zakupem zapraszam do sklepu internetowego:
  http://4everbeauty.fgxpress.com/products-polish/powerstrips/?lang=pl
  na górze, po prawej stronie -> KUPOWAĆ

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/diagnoza_lekarz_pacjent_smutek_ojoimages_10mrk0383cl-W300H200.jpgFot. ojoimagesPrzewlekły smutek i depresja u...
Badaniem objęto 133 rodziców ( 63 par matka- ojciec, 6...